کتاب فرشته رحمت

«مسئله سلامت جزء اولین مسائل مهم زندگی جوامع است. این حدیث معروف ﴿نعمتان مجهولتان الصّحّة و الأمان﴾ حقیقتاً انگشت اشاره‌ای است به یک امر اساسی و حیاتی. هم سلامت، هم امنیت در شمار نعمت‌های بزرگی است که انسان تا از آن نعمت‌ها محروم نباشد...

«مسئله سلامت جزء اولین مسائل مهم زندگی جوامع است. این حدیث معروف ﴿نعمتان مجهولتان الصّحّه و الأمان﴾ حقیقتاً انگشت اشاره‌ای است به یک امر اساسی و حیاتی. هم سلامت، هم امنیت در شمار نعمت‌های بزرگی است که انسان تا از آن نعمت‌ها محروم نباشد، اهمیت و ارزش آن را نمی‌فهمد؛ مثل هوا، مثل تنفس. تا وقتی انسان تنفس می‌کند، اهمیت این نعمت رایگان و همه‌جایی را درک نمی‌کند.

تنفس که مشکل شد، انسان آن‌وقت احساس می‌کند چه نعمت بزرگی از دست رفته است. مجموعه پزشکی و پرستاری و بقیه دستگاه‌های سلامت، در واقع تأمین‌کننده این نعمت بزرگ برای جامعه‌اند و نقش پرستار در این میان، نقش بسیار برجسته‌ای است. پرستار در یک تلاش و چالش دائمى روحی و روانی است؛ فقط مسئله جسم او نیست. خستگی روحی، مواجهه با بیمار و دردمند و احساس وظیفه اینکه باید برای این دردمند و بیمار، هم علاج جسمانی، هم علاج روحی و معنوی تقدیم کند، مسئله بسیار فرساینده‌ای است، کار سنگینی است. این وظیفه سنگین را پرستاران بر عهده گرفته‌اند».

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از پرستاران نمونه کشور، ۱ اردیبهشت ماه ۱۳۸۹

 

با توجه به اهمیت نقش پرستاران در منظومه فکری رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) بر آن شدیم تا با جمع‌آوری بیانات معظم‌له که از سال ۱۳۶۸ تاکنون درخصوص این حرفه مقدس بیان گردیده است، بتوانیم گامی هر چند کوچک در راستای تبیین تفکرات این اندیشمند بزرگ برای پرستاران، مسئولان نظام سلامت و عموم مردم برداشته باشیم. این کتاب گزیده‌ای از بیست‌وچهار سخنرانی رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله‌العالی) بوده که به شکل یک سخنرانی واحد درآمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *